Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

چگونه از بامبوی خوش یمن خود مراقبت کنیم؟ (2)

چگونه از بامبوی خوش یمن خود مراقبت کنیم؟ (2)

این گیاه نیز مانند هر گیاه دیگری برای زندگی به نور، آب و مواد غذائی احتیاج دارد. بهتر است حداقل توجه به آن را داشته باشید و هیچ وقت به گیاه غرو لند نکنید.

این گیاه عاشق تحسین شدن است بنابراین آن را تحسین کنید اما نازپروده نکنید. در پائین توصیه هایی آورده شده است که به شما کمک میکند تا بتوانید از گیاه خود مراقبت کنید:
نور: گیاه بامبوی خوش یمن در شرایط نوری متعادل بهتر رشد میکند. در طبیعت ، این گیاه در نواحی استوایی زیر سایه درختان انبوه جنگل های مرطوب رشد میکند. قرار گرفتن در تابش مستقیم نور خوشید- مانند گذاشتن گیاه روی طاقچه جلوی پنجره- برای گیاه بسیار نامطبوع است. گیاه بامبوی خوش یمن، نور اندک خورشید را بسیار بهتر از نور شدید آن تحمل میکند. همچنین شما میتوانید بامبوی خود را در اتاق جائی قرار دهید که فقط نور مصنوعی به آن برسد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که باید هر چند هفته یکبار گیاه را سه الی چهار روز در مکانی قرار دهید که نور طبیعی خورشید نه به صورت مستقیم به آن بتابد. اگر می خواهید گیاه بامبوی خوش یمن شما رشد هم داشته باشد، باید آن را جایی قرار دهید که حداکثر نور مورد نیاز گیاه به آن بتابد. این گیاه با نور خیلی کم هم قادر به ادامه زندگی است اما د ر این صورت از بزرگ شدن گیاه و رویش برگ های جدید خبری نیست.
آب: گیاه بامبوی خوش یمن در آب بسیار خوب رشد میکند. اما آبی که در منازل ما وجود داردو دارای کلر و فلوراید است برای این گیاه مضر است. آب های تصفیه شده و یا آب باران مناسبترین نوع آب برای این گیاه است. اگر شما دستگاه تسویه آب در منزل ندارید، آب مورد نیاز این گیاه را یک روز قبل داخل یک ظرف بریزید و بگذارید که آب به حالت ساکن و روباز یک شب یا 24ساعت بماند تا مواد شیمیایی موجود در آب از بین برود و بعد از آن آب گیاه را عوض کنید.
همیشه مراقب سطح آب موجود در گلدان بامبو باشید و اگر دیدید که سطح آب آن از نصف گلدان کمتر شد حتما قدری آب به آن اضافه کنید. البته تعداد دفعات آب دهی به گیاه بستگی به تعداد بامبوها و میزان رطوبت موجود دارد. هر هفته یکبار آب موجوددر گلدان را با آب تازه عوض کنید.
اگر در خانه آکواریوم دارید، هر بار که آب آن را عوض میکنید، قدری از آب آن را نگه دارید و به گلدان حاوی بامبوهای خوش یمن اضافه کنید. ماهی های شما آشغال هایی را که به مرور زمان در آکواریوم جمع شده اند را دوست ندارند اما گیاه بامبوی شما عاشق این آشغالهاست!
گیاهان بامبویی که در خاک نگه داری میشوند، باید در خاکی قرار داده شوند که مرطوب است - نه خاکی که خیلی خیس باشد- اجازه ندهید که خاک کاملاً خشک شود.سطح خاک ملاک مناسبی برای سنجش میزان رطوبت خاک نیست چرا که گاهی در بعضی مناطق تابش خورشید بر سطح گیاه باعث میشود که سطح رویی خاک خشک باشد درحالیکه خاک دارای رطوبت مناسب است. برای فهمیدن میزان رطوبت خاک بهتر است که انگشت خود را در خاک وارد کنید. اگر تا عمق سه یا چهار سانتی خاک خشک بود، وقت آبیاری خاک فرا رسیده است.
مواد مغذی: بامبوی خوش یمن معمولا گیاهی با دوام است و میتواند برای سالها در آب زندگی کند. اما در نهایت به مواد مغذی نیز احتیاج دارد. اگر بعد از مدتی گیاه شما شادابی خود را از دست دادو رنگ برگ های آن شروع به زرد شدن کرد، بهتر است آن را نزدیک یک منبع نوری ببرید و مقدار اندکی کود گیاهی رقیق شده به آن بدهید. اگر گیاهی را که به خانه آوردید شروع به زرد شدن کرد، نشان دهنده این است که قبل از خرید کود گیاهی زیادی به آن داده شده است. در این صورت فوراً آب گیاه را عوض کنید و تا چند ماه از هیچ نوع کود گیاهی و یا مواد مغذی استفاده نکنید. بهترین موقع برای دادن مواد مغذی به گیاه هنگام تعویض آب آن است. شما میتوانید از کودهای مخصوصی که برای گیاهان آکواریوم ساخته شده چند قطره ای را داخل گلدان بامبوها بچکانید. همچنین میتوانید از کودهای گیاهی نیز استفاده کنید . البته باید آن را کاملاً رقیق کرده سپس به آب گلدان اضافه کنید. در مورد گیاهان آبی، بهتر است هنگام استفاده از کود، یک دهم مقدار توصیه شده برای گیاهان عادی استفاده شود. برای مثال اگر میزان تعیین شده برای یک گیاه ده قطره است، بهتر است شما یک قطره ازآن را برای بامبوی خوش یمن استفاده کنید. البته اگر بامبوی شما در خاک است بهتر است از محلولی استفاده شود که قدری قوی تر است.
هر بار که آب بامبو را عوض میکنید احتیاج نیست که به آن کود بدهید. هر دو ماه یکبار کافی است. گیاهانی که آبزی هستند کمتر از گیاهانی که در خاک رشد میکنند احتیاج به کود دارند و کود دادن زیاد تر ازحد برای گیاه بسیار مضرتر از کود ندادن به آن است. بامبو گیاهی است که رشد بسیار کمی دارد بنابراین هیچ گاه با این تصور که رشد گیاه را افزایش د هید به آن کود ندهید.
پیچ های دل گرم کننده!
گیاه بامبو گیاهی است که معمولا ساقه هایی مستقیم دارد. اما اگر بخواهید گیاهی پیچ دار داشته باشید، باید نقاط حساس به نور گیاه را شناسایی کنید و به وسیله این نقاط، گیاه پیچ داری بسازید. برای این کار به مکانی احتیاج دارید که نور زیادی نداشته باشد اما منبع نوری داشته باشد که از آنجا نور به یک سمت گیاه بتابد.(توجه داشته باشید ، گیاه خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.) حتی بهتر است برای این کار از یک جعبه مقوایی استفاده کنید. برای این منظور، جعبه ای را انتخاب کنید که از گیاهان بامبوی شما بلندتر باشد. انتها و یک سمت آن را ببرید و داخل گلدان حاوی بامبوها قرار دهید. جعبه را طوری روی گیاه قرار دهید که قسمتی را که بریده اید به سمت پنجره باشد. بالای جعبه و سه طرف دیگر آن نیز پوشیده باشد. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که ساقه گیاه به سمت نور خم شده و به آن سمت گرایش دارد. بعد از اینکه چرخش محسوسی در ساقه گیاه پدید آمد، آرام آرام گلدان را حدود دوسانت بچرخانید. گیاه همچنان به سمت نور خواهد چرخید و اگر شما هر بار گلدان را آرام بچرخانید ، بعد از مدت زمانی شاهد بامبوی پیچ دار زیبایی خواهید بود. گیاه بامبو رشد بسیار کمی دارد ( حدود 3 تا 9 سانت در سال) بنابراین این عمل احتمالا مدت زیادی طول خواهد کشید.
برطرف کردن عیوب گیاه:
بعد از یادآوری نکات بسیار زیادی در مورد گیاه بامبو زمان آن فرا رسیده است که یاد آور شوم که – در مقایسه با سایر گیاهان- بامبو گیاهی است که واقعا به مراقبت کمی احتیاج دارد. فقط آب آن را عوض کنید، در معرض نور ملایم قرار دهید و هر از گاهی کود بسیار کمی به آن بدهید. اما بعضی اوقات ممکن است گیاه شما با مشگلاتی روبه رو شود . در پائین مشگلاتی را که ممکن است گیاه با آن درگیر شود و راه های برطرف کردن آن، آورده شده است:
- برگ بالائی قهوه ای شده است: در آب گیاه،فلوراید وجود دارد و یا محیط اطراف آن خشک است. برای حل این مشگل ، اگر از آب لوله کشی برای گیاه استفاده کنید، آن را حتماً تصفیه کنید. اگر از کودهای شیمیایی استفاده میکنید ، فوراً آب گیاه را عوض کنید وتا چند ماه اصلا به گیاه کود ندهید. رطوبت اندک نیز به قهوه ای شدن برگ های بالایی کمک میکند. فراموش نکنید که بامبو گیاهی است استوایی وعاشق رطوبت بالا. اما به این معنی نیست که گیاه را مکرراً آبیاری کنید چرا که در حقیقت برگ ها آب ندارند نه ساقه!
- برگها زرد شده اند: نور زیاد است و یا از کود شیمیایی استفاده شده است. فوراً آب گیاه را عوض کنید ، محل گیاه را دورتر از نور قرار دهید و برای مدتی به گیاه کود ندهید.
- ساقه ها از پائین شروع به زرد شدن میکنند: احتمالاً بیش از اندازه به گیاه کود داده شده است. متاسفانه در این حالت کار زیادی از دست شما ساخته نیست. در این حالت فوراً آب گیاه را عوض کنید و اصلا به آن کود و یا مواد مغذی ندهید. اما شانس گیاه برای دوباره ترمیم شدن بسیار کم است. در این حالت میتوانید ساقه را از محلی که زرد شده ببرید و دوباره آن را درآب قرار دهید تا ریشه تشکیل شود.اما اگر بین چندین بامبوی موجود، این اتفاق فقط برای یکی از آنها افتاد و یکی ازآنها زرد شد، میتوانید همان را از مجموعه بامبوها خارج کنید.
- ساقه ها قهوه ای یا خمیده میشوند: ریشه ها فاسد شده اند. احتمالاً به دلیل کود دادن بیش از حد گیاه و یا آبیاری بیش از اندازه خاک گیاه است. در این حالت برای ریشه ها هیچ کاری نمیتوانید انجام دهید و تنها کاری که میتوان انجام داد این است که ساقه گیاه را بریده و آن را دوباره در آب قرار دهید تا مجدداً ریشه ها تشکیل شوند.
- حشرات ( و یا کرم در آب به وجود آمده یا اجزاء سفید رنگ پائین ساقه را گرفته اند ): در این حالت گیاهان را از گلدان خارج کرده و و در ظرفی که حاوی چند قطره مایع ظرفشوئی است قرار دهید. سپس گیاه را خارج کرده، کامل خشک کرده و با آب خوب بشوئید. گلدان گیاه،سنگ های تزئینی و تیله ها را هم کاملا شسته، مجدداً گلدان را پر از آب نموده و گیاه را داخل آن قرار دهید.
- جلبک در آب به وجود آمده است: نوریا کود شیمیایی زیاد به گیاه رسیده است.در این مورد ، اگر از کود گیاهی استفاده میکنید، گلدان مات بهتر است. ساقه، گلدان و سنگ های تزئینی را به دقت بشوئید ، گلدان را مجدداً پر از آب کرده و گیاه را داخل آن قرار دهید. اگر از گلدان شیشه ای استفاده میکنید، بهتر است گلدان را دور از مبنع نوری قرار دهید.
اگر ساقه ها خیلی بلند شدند:
در صورتی که از گیاه بامبو مراقبت کامل را به عمل بیاورید، ساقه آن تا حدود یک متر هم بلند خواهد شد. گیاه بامبوی خوش یمن عاشق ازدحام و شلوغی است بنابراین برای تعویض گلدان آن عجله نکنید. معمولا این گیاه رشد طولی بیشتری نسبت به قطر داردو به همین دلیل، معمولا قد گلدان ممکن است با گیاه ناهمخوانی داشته باشد تا دهانه گلدان، چرا که از لحاظ قطر تغییری زیاد در گیاه ایجاد نمیشود.هنگامی که گیاه خیلی بلند شد، میتوانید حدود سه سانت بالاتر ازمحل گره ای ( حلقه های برآمده ای که دورتادورساقه وجود دارد) که روی گیاه وجود دارد، آن را ببرید. در این صورت گیاه مجدداً از آن قسمت شروع به روئیدن میکند.اگر سطح روئی گیاه را با آب مرطوب کنید، احتمال رویش آن قسمت نیز بیشتر میشود اما این عمل را چند روز بعد از برش انجام دهید تا به سطح رویی اجازه دهید که قدری خشک شود. قسمت بالایی گیاه را هم که بریده شده ، دور نیندازید. قسمت بریده شده بالای گیاه را میتوانید در مقداری پودرهورمونی محرک رشد قرار دهید. ( دقت داشته باشید که محرک هورمونی رشد سمی است. بنابراین قبل از استفاده از آن به دقت دستور العمل استفاده از آن را مطالعه کنید و توصیه های ایمنی آن را به دقت عمل کنید) و یک شب به گیاه اجازه دهید تا خشک شود. سپس این قسمت را در آب قرار داده و صبر کنید. آب گیاه را مانند وقتی که آب یک مجموعه کامل از بامبو را عوض میکنید، تعویض کنید . در نهایت بعد از مدتی ریشه ها پدیدار خواهند شد و میتوانید آن ها را در گلدان جدید قرار دهید و یا به دوست خود هدیه دهید.

نگه داری از بامبوی خوش یمن

اگر چه بامبوی خوش یمن معمولا در آب بهتر رشد میکند، اما میتواند از آن در خاک نیز نگه داری کرد. اما اگر گیاهی را که در آب بوده، در خاک بکارید، بعد از مدت کوتاهی خراب خواهد شد، مگر اینکه گیاه را که در خاک قرار میدهید، خاک گیاه را آنقدر مرطوب نگه دارید که ریشه ها کم کم به محیط جدید عادت کنند. اگر در گلدانی که خاک وجود داردبامبو را می کارید، ته گلدان سنگ و تکه های سفالی قرار دهید تا خاک زه کشی شود و آب به راحتی بتواند بین خاک جریان داشته باشد واز انتهای گلدان خارج شود. چرا که اگر آب در خاک جمع شود و خاک زه کشی مناسبی نداشته باشد، بعد از مدتی ریشه ها در اثر تجمع بیش از حد آب گندیده خواهند شد. گیاهان بامبو شلوغی و ازدحام را دوست دارد. بنابراین گلدانی برایشان انتخاب کنید که از قطر مجموعه بامبوها حدود چهارسانت بزرگتر باشد.
خوشبختی را تقسیم کنید!
اگر شما واقعا به خوشبختی که گیاهان برای شما می آورند معتقد نیستیدو حتی نمیخواهید یکبار شانس خودتان را امتحان کنید( از ترس این که مبادا گیاه خشک شود)، بهتر است این نکته را به ذهنتان بسپارید که میتوانید گیاه بامبورا به دوستان خود هدیه دهید. بامبو میتواند نماد خوشبختی و خوش شانسی برای کسی باشد که به تازگی خانه ای خریداری کرده و یا شرکت جدیدی را راه اندازی کرده است. شما به راحتی میتوانید با تهیه یک دسته بامبوی عاشقانه، دوست خود را که خانه جدیدی خریده، خشنود ساخته وخوش یمنی ای که به واسطه گیاه به دوست شما میرسد، به زندگی شما هم وارد شود. فقط هنگام تقدیم هدیه یادتان باشد که یک نسخه از این مقاله را نیز به دوست خود بدهید تا اونیز با روش نگه داری این گیاه آشنا شود و بهتر بتواند از این گیاه نگه داری کرده و از خوش یمنی آن بهره مند شود.

  • تاریخ: دوشنبه 13 آبان 1398 - 19:34
  • نویسنده: مدیریت
  • صفحه: وبلاگ
  • بازدید: 695

ارسال نظر

خوش آمدید

عکس و نوشته های خود در مورد گل و گیاه در مدارس را برای ما ارسال کنید.

واتساپ: 09120245731

آمار

  • بازدید امروز: 16
  • بازدید دیروز: 18
  • بازدید کل: 39119