Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

چگونه گلخانه ای سالم و بهداشتی داشته باشیم؟

چگونه گلخانه ای سالم و بهداشتی داشته باشیم؟

معمولاً‌ گلخانه ها محیط كنترل شده و مرتبی برای كشت گیاهان فراهم میكنند اما شرایط ایده آل آن ممكن است سبب به وجود آمدن بیماری و آفت های مختلف نیز شود.

 بسیاری از این آفت ها مانند كرم عنكبوت بسیار كوچك بوده و میتوانند بدون جلب نظر رشد كرده و تبدیل به آفت خطرناكی برای گیاهان شود. بنابراین اولین اولویت برای نگه داری گیاهان در گلخانه پاكیزگی آنجاست. اگر همیشه مكان گلخانه را تمیزو مرتب نگه دارید، مطمئن خواهید بود كه هیچ گونه بیماری و آفتی در گیاه شما به وجود نخواهد آمد و در آن واحد شرایط ایده آلی برای رشد گیاهان فراهم آورده اید.
گام اول: تا آنجا كه ممكن است محیط گلخانه را سالم و پاكیزه نگه دارید. تا آنجا كه میتوانید گیاهان بیمار را وارد گلخانه نكنید و اگر مجبور به این كار هستید،‌آن را در گوشه از گلخانه دور از گیاهان گلدار و میوه دا ر قرار دهید.
گام دوم:‌جلبك ها را از روی شیشه گلخانه تمیز كنید. برای این كار ابتدا كمی آب به جلبك ها بپاشید تا نرم شوند . سپس به وسیله آب گرم و صابون با برس تمامی جلبگ ها را از روی شیشه جدا كنید . باقی مانده جلبك ها نیز كه در درز شیشه ها قرار دارد را میتوانید به وسیله یك كاردك پلاستیكی بتراشید.
گام سوم: هر پائیز تمیز كاری كلی انجام دهید. همگامی كه بیرون و داخل شیشه ها و قاب آن هارا پا ك میكنید، گیاهان را نیز تمیز كنید. هر سال این نظافت را انجام دهید. در صورت لزوم كف گلخانه را جارو كرده تا تمام برگ ها و ساقه های جدا شده و خشكیده جارو شوند. چرا كه همین برگ های خشكیده محلی برای رشد و تكثیر قارچها هستند و مكان مناسبی را برای رشد قارچ و بیماری های گیاهان فراهم میكند.
گام چهارم:‌ گلخانه های چوبی را تعمیرو ترمیم كنید. برای داشتن گل خانه ای چوبی باید چهارچوب آن را مناسب نگه دارید. چوب هارا پاكیزه نگه دارید و حداقل هر 1 تا سه سال از مواد نگه دارنده چوب استفاده كنید. البته باید توجه داشته باشید كه موادی را كه برای این منظور استفاده میكنید برای گیاهان گلخانه مضر نباشد. به وسیله پركننده ای مناسب تمامی درز ها وشكاف های روی چوب را پر كنید.
گام پنجم:‌سریعاً تمامی گل ها ،‌شاخ و برگ ها و ساقه های پوسیده و خشكیده را از گیاهان دور كنید، چرا كه این ها به راحتی میتوانند باعث خرابی و پوسیدگی بیشتر گیاه شود. علف های هرز را از گلدان ها و خاك گیاه جدا كنید تا سیستم هوا بهتر بتواند جریان داشته باشد و از رقابت برای گرفتن مواد غذائی و نور در گیاهان و علف های هرز جلوگیری شود.
گام ششم: بعد از اینكه كارتان با گلدان ها و كوزه های گلكاری تمام شد،‌آنها را به دقت شسته و خشك نمائید تا برای دفعه بعد آماده باشند. همیشه منبع آب خود را نیز پاكیزه نگه دارید چرا كه همین آب نیز میتواند باعث ایجاد بیماری و آفت در گیاه شود.
گام هفتم: همیشه برنامه منظم و روتینی برای كنترل سیستم تهویه ، سیستم گرمایشی و سرمایشی و سیستم آبرسانی گلخانه ترتیب دهید. تمام محیط های آسیب دیده و یا مشگلات سیستم ها را قبل از اینكه تبدیل به مشكلی جدی شوند بررسی كرده و آنها را رفع كنید. معمولا اگر این كنترل ها در زمان مناسب انجام گیرد، احتیاج به زمان طولانی ندارد . در این صورت به راحتی میتوانید جلوی مشكلات را قبل از اینكه تبدیل به آفت جدی برای گلخانه شوند بگیرید و از صدمات جدی در دراز مدت جلوگیری نمائید.
هشدار:
دقت كنید كه حتما گلخانه به منبع آب سالم دسترسی داشته باشد.

  • تاریخ: سه شنبه 14 آبان 1398 - 20:06
  • نویسنده: مدیریت
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 1751

نظرات

ارسال نظر

خوش آمدید

عکس و نوشته های خود در مورد گل و گیاه در مدارس را برای ما ارسال کنید.

واتساپ: 09120245731

آمار

  • بازدید امروز: 19
  • بازدید دیروز: 18
  • بازدید کل: 39122