Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

چگونه بهترين نتيجه را از باغچه سبزيكاريمان به دست بياوريم؟

چگونه بهترين نتيجه را از باغچه سبزيكاريمان به دست بياوريم؟

باغچه سبزی كاری می تواند صرفه جوئی گران بهایی برای ما باشد، كه می تواند شامل كاشتن تخم سبزيجات و يا نهال كوچك درخچه ها باشد.

 معمولا تخم سبزيجات و يا نهال هاي كوچكي كه ما ميكاريم ، ميتواند تبديل به باغچه زيبايي شوند كه با مراقبت ،‌ خاك و گلكاري مناسب،‌ ميتوانيم در تمام فصول سال باغچه سبزي كاري زيبا و پر فايده اي داشته باشيم .
گام اول: براي آغاز ، ابتدا ليستي از سبزيهايي كه ميخواهيد پرورش دهيد تهيه كنيد. باغچه خود را برطبق نياز گياه زه كشي كنيد. براي اين كار بايد بدانيد كه كدام يك از سبزي ها براي رشد به نور و كداميك به سايه احتياج دارند. مهمترين چيزي كه در اين مرحله بايد رعايت كنيد اين است كه حتما تخم سبزيجاتي را انتخاب كنيد كه مدت زمان رشد يكساني دارند تا مجبور نشويد براي رشد سبزيها زمان هاي مختلفي را صرف كنيد.

گام دوم: از كوچك شروع كنيد. اگر براي اولين بار است كه ميخواهيد باغچه سبزيجاتي را تهيه كنيد، بهتر است ابتدا از يك نوع سبزي كه بيشتر از همه به آن علاقه مند هستيد شروع كنيد. هيچ گاه تمام سبزيجاتي را كه دوست داريد همزمان نكاريد و هيچ گاه به عكس هاي زيباي روي بسته هاي تخم ها توجه نكنيد. بهتر است توجه خود را به پرورش يك نوع گياه معطوف كنيد تا هم بتوانيد گياه قوي اي را پرورش دهيد و هم بتوانيد ميزان مهارت خود را در سبزي كاري افزايش دهيد.

گام سوم: از خاكي مقوي استفاده كنيد. يكي از مهمترين موارد در پرورش سبزيجات اين است كه از خاك قوي و مناسبي استفاده كنيد.طبق نظر بسياري از سبزي كاران، ارزش اصلي يك سبزي به خاكي است كه در آن پرورش يافته است. سعي نمائيدخاكي تهيه كنيد كه بستر مناسبي براي رشد سبزي باشد. سبزي هاي سالم در خاك مقوي رشد ميكنند و گياه مقوي نيز توانايي بيشتري براي مقابله با آفت هاي گياهي را داراست. قبل از اينكه تخم سبزيجات را بكاريد،‌ تحقيق كوچكي در مورد نوع خاك و نوع كود مورد پسند گياه انجام دهيد.(‌كه اين نوع كود ميتواند تركيبي از فسفر، نيترو‍ژن و پتاسيم باشد.)بهترين نوع كود براي گياه تركيبي از كود و خاك است. اگر خود شما بخواهيد كود تركيبي بسازيد ممكن است برايتان گران تمام شود. پس بهتر است از كود هاي تركيبي آماده كه در بازار موجود است استفاده نمائيد.

گام چهارم :‌ تمام معيارهاي بيروني وابسته به گياه را كنترل نمائيد. معمولاً‌علف هاي هرز در گرفتن نور، مواد غذايي و آب با گياه اصلي رقابت ميكنند. وجود رطوبت در برگ هاي گياه كه نزديك به سطح زمين قرار دارند نيز ميتواند باعث ايجاد بيماريها و آفت هاي گياهي شود. معمولاً آفت به گياهي حمله ميكند كه ضعيف ، بيمار و شكننده باشد اما در همه حال بايد از گياه مراقبت هاي لازم را به عمل آورد.علف هاي هرز را از بين ببريد يا با دقت و حوصله با دست آنها را از بين سبزيها جدا كنيد. اگر ميبينيد كه به راحتي نميتوانيد علف هاي هرز را از بين ببريد ميتوانيد از عوامل طبيعي استفاده كنيد . گونه اي از اين عوامل حشرات مفيد نام دارند . اين حشرات براي سبزيجات بسيار سود مند هستند چرا كه علف هاي هرز سبزيها را از بين ميبرند اما آسيبي به گياه نميرسانند.
.
گام پنجم: آنچه را كه كار ميكند و آنچه كار نميكند را يادداشت كنيد و براي سال آينده نگه داريد.براي مثال اگر امسال كدو كاشتيد و در نيامد حتما با يك كشاورز مشاوره اي انجام دهيد و توصيه ها ي لازم را از او بگيريدو يا سبزي ديگري را از خانواده ديگر امتحان كنيد مانند كلم بروكلي. اما حتما ببينيد مشگل اصلي شما كجا بوده است: رطوبت، زه كشي، خاك و يا عوامل ديگر؟ تصميم بگيريد كه براي مواجهه با مشگل پيش آمده چه كاري ميتوانيد انجام دهيد ودر نهايت مجدداً براي كاشت گياه جديد برنامه ريزي نمائيد.

  • تاریخ: سه شنبه 14 آبان 1398 - 20:00
  • نویسنده: مدیریت
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 984

ارسال نظر

خوش آمدید

عکس و نوشته های خود در مورد گل و گیاه در مدارس را برای ما ارسال کنید.

واتساپ: 09120245731

آمار

  • بازدید امروز: 13
  • بازدید دیروز: 18
  • بازدید کل: 39116